Vasárnapra húsleves és csokis piskótatekercs mehet?
Persze gondoljunk Húsvétra, ez igen jól fog esni a Locsolóknak is ám! 🙂
Most gondolhatjátok, ó, húslevest mindenki tud főzni, természetesen, de ahány konyha, annyiféleképpen főzzük a húslevesünket is.
A főzés előkészületei a vásárlással kezdődik, nem mindegy honnan, milyen húst és zöldséget vásárolunk. A jó húsleves sava-borsa a húsok megfelelő helyről való beszerzése. No meg a zöldségek minősége, fontos a sárgarépa vége ne hegyes legyen, hanem gömbölyű, mert az finomabb. Persze itt leírhatnám a levesbe valók beszerzését, honnan és milyenek legyenek, de akkor ez egy kisebb könyv lenne. Pedig csak egy húsleves recepturája ez! 🙂
Nekem jó dolgom van, (na ez nem az ALDI reklám! J) a párom imád vásárolni és tud is, a bejáratott piacain.
Tehát kezdődjön a „gazdag” húslevesbe valók:
12 literes fazékban főzöm, hogy a gyereknek és mélyhűtőbe is jusson, két hét múlva nagyon jó elővenni, csak tésztát kell kifőzni.
Húsok:
1 kg marhaszegy (jó, mert a húson kívül csont is van, ez pedig jó ízt a levesnek, és pénztárca barát)
4 db közepes pulykanyak
2 db „ pulykaszárny
6 db pulyka zúza
3 db csirkecomb (ezt szeretik a gyerekek, ha megfőtt a kicsontozva kapják meg, erek nélkül, tisztán, fehéren)
6 db csirkemáj (ezt viszont külön, vegetás vízben főzöm mindössze 10 percig, ettől 6 db-tól a húsleves zavaros lenne)
Zöldségek:
6 db fehérgyökér
8 db sárgarépa (kerekebb végű répa édesebb)
1 db kisebb zeller
1 db kisebb burgonya
1 db karalábé (zöldszínű, ez általában nem szokott fás lenni)
1 db kisebb karfiol (egészben főzöm, lezárás előtt fél órával és többit is mi, ez alatt kelbimbó, vöröshagyma, stb. írva vagyon)
6 db kelbimbó
1 db vöröshagyma, héjastól
8 gerezd fokhagyma
1-1 db fehér paprika és paradicsom
1-1 csomag zeller és petrezselyem zöldje
Nagyon fontos a húsokat főzés előtt le kell forrázni, sok mindentől megszabadulunk, ami nem kell a szervezetnek. Az is jó módszer, amikor forr a víz bépakoljuk a húsokat és 2-3 percig benne hagyjuk, majd a forró vizet kiöntjük a mosogatóba, de vigyázni kell, közben engedd a hideg vizet (tönkre ne menjen a lefolyó).
Tehát kezdődhet a főzés:
A megtisztított húst a zöldségekkel együtt hideg vízzel öntsük fel
Ehhez a mennyiséghez cca. 3 evőkanál tengeri sót (az asztali sóból 2 evőkanál) teszek bele.
Felforrás után, leszedem kanállal, vagy kis szűrővel, ki hogy szereti a habot a leves tetejéről, de mivel előre megszabadítottam a levest a habok képződésétől, nemigen kell habot lehalászni.
Mikor már szép tiszta, fűszerezem: szerecsendióból reszelek egy felet (van por is, de így reszelve, az íze sokkal finomabb, frissebb), kb. 15 szem egész borsot, sáfrányt, egy kiskanálnyit ebbe a mennyiségbe kell. Ezt piacokon, kis tasakokban lehet kapni, nem egy olcsóság, de nagyon finom, és szép színe lesz a levesünknek. Ennek beszerzésére a legjobb hely a nagy Vásárcsarnok a „szegénysoron” (cca középen található) itt az ára elfogadható. A levesbe 3 mokkáskanál Vegetát szórok bele. Időközben kóstolni, elég sós-e, vagy ha netán túl sós lett, még egy tisztított burgonyát tegyünk bele, felszívja a felesleges sót.
Ekkor már ne hagyjuk magára a húslevesünket, mert könnyen kifuthat, be kell úgy állítani, csak pezsegjen vagy három és fél órát. A csirkecombokat a forrástól számítva 1 óra múlva emeljük, mert különben szét fő.
Még 30 perccel a lezárást megelőzősen a paradicsomot, paprikát, petrezselymet, kelbimbókat, zeller leveleket és a karfiolt egészben tegyük a levesbe. Legvégére a Vegetát a nagyobb szeműeket, ha fölrázod, feljön a tetejére az apróra vágott száraz zöldség és ebből kell még beletenni a levesbe és le is zárhatod. Kész a húsleves, kicsit álljon, hadd ülepedjen, majd tálalás előtt óvatosan külön kiszedjük a húst, majd a zöldséget. Többi részét tudja mindenki, biztos ezt is. Főtt húshoz lehet fekete retket szeletelve, majonézes tormát, lehet majonéz nélkül, frissen reszelve igen csípős, de rendkívül finom. De lehet még meggy-szószt, nagyon jó befőttből is elkészíteni.
Cérnametéltet, csigatésztát, vagy grízgaluskát szoktam volt külön kifőzni, leves betétnek.
(Cérnametéltet és csigatésztát készen kapunk a boltban, csak ki kell főzni.)
Grízgaluska készítése: (egyszerre nem kell sokat kifőzni, mert ez frissen az igazi)
Kell hozzá 3 db tojás, 4 evőkanál (púpozott) búzadara, l csapott evőkanál vegeta, pici (tudod, ami hüvelykujjad és mutatóujjad között elfér) bors.
A tojásokat együtt felverem nagyon habosra, közben a vizet felteszem forralni.
Mikor már jó habos, beleszórom óvatosan a búzadarát és a fűszereket. Időt kell hagyni, hogy összeérjen cca: 10 percet (ne többet), mikor a vegetás víz felforrt két kanállal formálva, a vízbe szaggatom, egyszerre kell, mert állás közben nagyon megkeményedik, célszerű nagy lábasban a vizet feltenni. Húsz percig lassú forráson főzöm letakarva, majd lezárom, szűrővel kiszedem és a tálaló tálba helyezem.
Jó étvágyat kívánok hozzá, ki, így is elkészíti.
(Megjegyzés: Elnézést a gyakorlott háziasszonyoktól, azért írtam le ilyen alaposan, mert ez a recept is része lesz annak a szakácskönyvemnek, melyet Cilikémnek írok, amiben az is lesz írva, lábast, vagy fazekat vegyen elő.) Addig nem megyek el, amíg kész nem lesz! 🙂
Ehhez a húsleveshez sütemény is dukál: pl. csokis piskótatekercs.
Egyszerűen elkészíthető:
5 db tojás
4 csomag vaníliás cukor, vagy vanília rudat kettévágok, és porcukorba rakom, ez egy hét után használható, finomabb, mint a kész vaníliás cukor.
fél csomag sütőpor
15 dkg cukor
20 dkg liszt (rétes liszt)
8 dkg vaj
Először a tojás fehérjét (amennyi a hüvelykujjad és mutatóujjad között elfél) pici sóval (lehet egy pár csepp citrommal is) géppel felverem, majd mikor már sűrűsödik 15 dkg cukorból 5 dkg-ot, beleszórok, és géppel tovább dolgozom, annyira, ne folyjék ki a keverőtálból, vigyázat nem mindig sikerül, óvatosan a próbálgatással.
Kész, beteszem a hűtőbe. A sárgáját a maradék cukorral egész fehérre. a géppel kevergetem, ekkor az előkészületektől számítva, a szobahőmérsékleten tartott vajat is beleteszem és géppel jó sűrűre készítem.
A lisztet a sütőporral összekeverem egy tálba, majd óvatosan szórom, kavargatva a habos, vajas, tojássárgájához. Hűtőből kiveszem a tojások kemény habbá vert fehérjét és óvatosan lukas fakanállal, vigyázni, lehetőleg ne törjük össze a kemény fehér habot.
Egy nagyobb tepsit kibélelek sütő papírral. Előmelegített sütőbe rakom. először 2 percig 200°-fokon sütöm, (ekkor jól felhúzza magát) majd utána leveszem 180°-ra kb. 30 percig sütöm, közben nem szabad kinyitni, ha nem egyformán süt a sütőnk, akkor félidőben meg kell fordítani a tepsit. Mielőtt kivennénk a sütőből ellenőrizzük, hosszú hústűt szúrjunk a közepébe, ha nem ragad rá a tészta, akkor kész.
Ha megsült 2 percig hagyjuk hűlni a tepsibe, majd kiborítjuk egy vizes konyharuhára (természetesen jól kicsavarva). A konyharuha egyik végét megragadjuk és feltekerjük a piskótánkat. Ebben hagyjuk, míg teljesen ki nem hű. Addig elkészítjük a csoki krémet.
Nagyon egyszerű: Aranka csoki krémport, 2 dl tejjel és a kedves konyhai robotunkkal sűrűre keverjük (kb. 3 perc), utána 10 dkg vajat (szintén szobahőmérsékleten hagyva) összedolgozzuk a géppel, szórhatunk bele kakaóport, reszelt étcsokoládét, így még finomabb.
A kihűlt piskótát óvatosan kitekerjük a konyharuhából, vigyázva kiterítjük és megkenjük a csokoládékrémmel, hagyjunk a tetejére is egy keveset, ezután lassan összetekerjük.
A tetejére rákenjük a maradék krémet és megszórjuk sűrűn étcsokoládé reszelékkel, hűtőbe vele.
Jó étvágyat! 🙂
Ezt a süteményt majd máskor pakolom bé, mert már sietnem kell vacsoraidő van! 🙂
Persze még lehet fokozni a sütemények sorát. Egyet azért kiemelnék, mert ez az apró nép kedvence, mafinok kicsit megcsúszott hósapkákban! 🙂
Amennyiben tetszett légyszíves oszd meg. Köszönöm!
Nekem nagyon tetszik és máris nagyon éhes vagyok!!!
Kedves Viktória, köszönöm szépen.